Władysław Czartoryski

    Władysław Czartoryski - (ur. 3 lipca 1828, Warszawa, zm. 23 czerwca 1894, Boulogne - sur - Seine, Paryż) - działacz polityczny na emigracji, emisariusz dyplomatyczny Rządu Narodowego przy rządach Francji, Anglii, Włoch, Szwecji i Turcji. Założyciel Muzeum Czartoryskich w Krakowie. Prezes Towarzystwa Historyczno-Literackiego w Paryżu w Krakowie. Prezes Towarzystwa Historyczno-Literackiego w Paryżu. Po śmierci ojca przywódca ugrupowania H[...]tel Lambert.

 

    Syn Adama Jerzego Czartoryskiego oraz Anny Zofii Sapiehy. Książę Czartoryski, pan na Klewaniu i Żukowie. 1 marca 1855 ożenił się z Marią Amharo Burbon, córką królowej Hiszpanii - Marii Krystyny Burbon i jej drugiego męża - księcia Rianzareza. Ślub miał miejsce w Malmaison, koło Paryża. Para ta była rodzicami Franciszka Augusta, późniejszego błogosławionego 15 stycznia 1872 ożenił się ponowie w Chantilly, z Małgorzatą Adelajdą Orleańską, córką Ludwika Karola Orleańskiego, księcia Nemours, i Wiktorii Sachsen - Coburg - Kohary.

 

    Stworzył kryptę rodową w kościele Parafialnym w Sieniawie. Z Puław do Sieniawy przewiózł zgromadzone tam przez swoją babkę pamiątki które następnie umieścił w utworzonym przez niego muzeum książąt Czartoryskich w Krakowie Wśród których znajdował się obraz Leonardo Da Vinci ,,Dama z Gronostajem"

Maria Amparo Burbon

    Maria Amparo Burbon - Matka Marii Amparo, Maria Krystyna była żoną króla Hiszpanii Ferdynanda VII, z którym miał dwie córki. Maria Amparo urodziła się 17 listopada 1833r. jako ich pierwsze dziecko. Maria otrzymała tytuł hrabiny Vista Alegre. 1 marca 1855r. Maria Amparo poślubiła księcia Władysława Czartoryskiego, zamieszkali w Hotelu Lambert, siedzibie książąt Czartoryskich na emigracji. Maria Amparo zmarła 19 sierpnia 1864r. w Paryżu w wieku 29 lat.
Małgorzata Orleańska
    Małgorzata Orleańska - Urodziła się 16 lutego 1846, w Pavillon Marsan, w paryskiej dzielnicy Tuileries. Była córka Ludwika Karola Orleańskiego, księcia Nemours (syna króla Francuzów Ludwika Filipa I i królowej Marii Amelii Sycylijskiej) i Wiktorii Franciszki Sachsen – Coburg - Kohary. 15 stycznia 1872 w Chantilly poślubiła księcia Władysława Czartoryskiego, wdowca po jej siostrze ciotecznej Marii Amparo Bourbon. Miała z nim dwóch synów. Zmarła 25 października 1893 w Paryżu w Hotelu Lambert, w wieku 47 lat. Została pochowana w Sieniawie.


Herb Orleańskich
<<<- POWRÓT DO DRZEWA GENEALOGICZNEGO