Józef Augustyn Czartoryski

    Józef Augustyn Czartoryski - (ur. 20 października 1907 w Warszawie - zm. 1 lipca 1946 w Sewilli w Hiszpanii) - polski arystokrata, książę, II Ordynat na Sieniawie.

 

    Augustyn objął prowadzenie Muzeum Czartoryskich i został ordynatem Sieniawskim. W 1937 roku poślubił księżniczkę Obojga Sycylii Marię de los Dolores Burbon.

 

    W perspektywie zbliżającej się drugiej wojny światowej Muzeum Czartoryskich przygotowało 16 skrzynek z najbardziej wartościowymi eksponatami aby przetransportować je do pałacu w Sieniawie. Reszta przedmiotów została ukryta w piwnicach Muzeum. Kiedy we wrześniu zaczęły się bombardowania Krakowa książę Augustyn i księżna Dolores, która była w ciąży, postanowili opuścić Sieniawę i poszukać lepszego schronienia. 18 września wojska niemieckie znalazły i złupiły eksponaty ukryte w pałacu.

 

    Ponieważ wojska niemieckie posuwały się naprzód książę Augustyn przeniósł wszystkie skarby do majątku swojego kuzyna w Pełkiniach ukrywając je przed armią radziecką. Jednak Gestapo znalazło wszystkie przedmioty, a najbardziej wartościowe przeniosło z miejsca ukrycia. Wkrótce potem książę i księżna zostali zatrzymani przez Gestapo i aresztowani. Po ciężkich negocjacjach i dzięki koligacją z włoską oraz hiszpańską rodziną królewską zostali deportowani i udało im się dostać do Hiszpanii przed końcem 1939 roku.

Ludwik Czartoryski

    Ludwik Czartoryski (1327-1944) – najmłodszy syn Adama Ludwika Czartoryskiego, ordynata sieniawskiego jako żołnierz AK. Zginą w powstaniu warszawskim. Pochowany w krypcie książąt Czartoryskich w Sieniawie.

<<<- POWRÓT DO DRZEWA GENEALOGICZNEGO