Adam Mikołaj Sieniawski

    Adam Mikołaj Sieniawski - (ur. ok. 1666r, zm. 1726 we Lwowie), hetman polny  koronny w latach 1702-1706, a następnie hetman wielki koronny 1706-1726, wojewoda bełski w latach 1692-1710, kasztelan krakowski(1710), starosta Lwowski, Rohatyński, Lubaczowski, Stryjski, Piaseczyński.

    Syn hetmana polnego koronnego Mikołaja Hieronima i Cecylii Marii z Radziwiłłów. Jako siedemnastolatek brał udział w bitwie pod Wiedniem (1683), dowodząc wystawioną przez swojego ojca chorongwią jazdy pancernej. Przeżył wtedy ostatnie wielkie zwycięstwo militarne Rzeczpospolitej, ale także na skutek szerzącej się w polskim obozie zarazy, Smierć ukochanego ojca. Po tej osobistej stracie młodziany przeszedł pod opiekę hetmana wielkiego koronnego Stanisława Jabłonowskiego i walczył pod jego rozkazami (od 1685 roku już jako rotmistrz chorongwi Husarskiej)  w kompaniach przeciw Tatarom i Turkom w latach 1691 (w mołdawskiej wyprawie husarskiej) i 1698r. w czasie elekcji (1696-1697)stronnik księcia Contiego. Po śmierci Jana III Sobieskiego był przeciwnikiem wyboru na króla elektora saskiego Augusta Wettyna, później jednak, w roku 1698 pogodził się z nim i przeszedł na jego stronę. Walczył przy królu w bitwie pod Kliszowem. W roku 1702 król August II powierzył mu Buławę Polną.

    Do abdykacji Augusta II był faktycznym przywódcą konfederacji przeciw Szwedom i Stanisławowi Leszczyńskiemu. W roku 1710 Sieniawski został kasztelanem krakowskim, czyli pierwszym senatorem Rzeczpospolitej. Od tego czasu związany był z Rosją. W okresie konfederacji tarnogrodzkiej był więziony przez konfederatów. Po zawarciu pokoju w Altranstad myślał o koronie dla siebie przy pomocy Piotra Wielkiego. Pozostawił córkę Marię Zofie - chrześnicę cara Piotra Wielkiego.

<<<- POWRÓT DO DRZEWA GENEALOGICZNEGO